دات نت نیوک
X

مقایسه قیمت مسکن در تهران و سایر استان ها

مقایسه قیمت مسکن در تهران و سایر استان ها
Posted: خرداد 4, 1398
Categories: مقاله
Comments: 0
Author: admin

Comparison of house prices in Tehran and other provinces

توضیحات اصلی

دو بار جهش قیمت مسکن در طول یک سال و نیم گذشته کاهش قدرت خرید و کسادی بازار مسکن را در پی داشته است و همین تحولات نوعی نگرانی‌ در میان متقاضیان و افق‌ نامشخص از بازار مسکن را ترسیم کرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، جهش قیمت مسکن در دو برهه در سال 96 و 97 باعث شد تا قدرت خرید روز به روز کاهش بیشتری پیدا کند و به نوعی رکود و کسادی را به بازارمسکن تحمیل کند.

کارشناسان مسکن بر این باور هستند افزایش قیمت مسکن در سال 96 و سپس در اردیبهشت ماه امسال شوک عجیبی به بازار القاء کرد و همین موضوع باعث شد به مرور قدرت خرید کاهش و به نوعی کسادی و رکود در بازار مسکن حاکم شود.

حسام عقبایی نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک در خصوص آینده بازار مسکن معتقد است که قیمت مسکن کاهش نخواهد یافت اما افزایش قیمت نیز تنها در صورت رشد نرخ ارز میسر خواهد شد.

قیمت متوسط یک متر مربع واحد مسکونی در شهرهای مختلف کشور (مراکز استان ها) در جدول زیر قیمت متوسط یک متر مربع آپارتمان در زمستان ۱۳۹۵ به هزار تومان، همراه با تغییرات قیمت نسبت به زمستان ۹۴ و قدرت خرید مسکن (به متر مربع) با وام ۷۰ میلیونی بدون سپرده (اوراق) در مراکز استان کشور نمایش داده شده است(به نقل از دنیای اقتصاد)

قیمت یک متر مربع مسکن

در نمودار زیر هم متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در شهرهای مراکز استان کشور طی سال ۱۳۹۵ نمایش داده شده است(به نقل از بهروز ملکی).

قیمت یک متر مربع آپارتمان در استان های مختلف

همانطور که در نمودار مشخص است پس از تهران، ۶ شهر اصفهان، شیراز، تبریز، اراک، رشت و مشهد دارای قیمت متوسط بالای ۲ میلیون تومان برای هر متر واحد مسکونی بوده اند

بدون شک تا عبارت "گران‌قیمت‌ترین" را می‌بینیم ناخودآگاه سراغ تهران می‌رویم و این رویه درباره قیمت مسکن نیز صادق است و شهر تهران از نظر متوسط بهای یک مترمربع آپارتمان که از سال 1389 تا 1393 محاسبه شده است گران‌قیمت‌ترین و شهر بیرجند ارزان‌قیمت‌ترین مرکز استان بوده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، طبق آمارهای رسمی که از سوی معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه‌ و شهرسازی تهیه شده،‌ پنج شهر اصلی که در سطح گران‌قیمت‌ترین شهرهای ایران از نظر قیمت مسکن هستند به ترتیب تهران، مشهد، اصفهان، تبریز و شیراز بوده و همچنین شهرهای بیرجند، بجنورد، شهرکرد، ایلام و یاسوج به ترتیب ارزان‌قیمت‌ترین شهرها در تهیه مسکن هستند.

متوسط قیمت هر متر مربع خانه برای کل کشور 2 میلیون و 823 هزار و 200 تومان، برای شهر تهران که در صدر است برابر با 4 میلیون و 132 هزار تومان و همچنین برای شهر بیرجند به عنوان ارزان ترین شهر اصلی، 999 هزار و 300 تومان محاسبه شده است. طی 5 سال اخیر میانگین هر متر مربع در تهران از 1 میلیون و 735 هزار تومان در سال 89 به 4 میلیون و 132 هزار تومان رسیده است که حدود 4 میلیون تومان افزایش قیمت داشته که در کشور بی سابقه است اما میانگین هر متر مربع آپارتمان در شهرایلام از 454 هزار تومان در سال89 به 927 هزار تومان در سال 93 رسید که کمترین افزایش قیمت را از نظر میزان پول نقد تجربه کرده است.

Print

Please login or register to post comments.